جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ویرایش محتوا
احمد نادری

دانشیار مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

دسته بندی ها
مشارکت با ما
مشارکت
طرح ها و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

«چرتکه‌اندازی» زود هنگام بر بودجه/ دیوان محاسبات در مسیر تحول

«چرتکه‌اندازی» زود هنگام بر بودجه/ دیوان محاسبات در مسیر تحول

دیوان محاسبات کشور، گزارش تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ را برخلاف سالهای گذشته که با تأخیر همراه بوده را شش ماه پیش از موعد قانونی به مجلس ارائه کرد و این اقدام مورد قدردانی چهره‌های مختلف قرار گرفت.

خبرگزاری مهر؛ گروه سیاست – زینب رجایی: گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۰ شش ماه قبل از موعد قانونی در پایان تیرماه آماده ارائه به مجلس شورای اسلامی شد؛ این خبر از سوی «مهرداد بذرپاش» رئیس دیوان محاسبات کل کشور اعلام شد.

وی با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر خبر داد: به یاری خداوند متعال، زحمات همکارانم در دیوان پرافتخار محاسبات به سرانجام رسید و گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۰ شش ماه قبل از موعد قانونی در پایان تیرماه آماده ارائه به مجلس شد.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور تاکید کرد: تفریغ به هنگام، چراغ راه دولت و مجلس در اصلاح ساختار بودجه و افزایش انضباط مالی و تدوین بودجه کارآمدتر و اثر بخش‌تر است.

«چرتکه‌اندازی» زود هنگام بر بودجه/ دیوان محاسبات در مسیر تحول

دیوان محاسبات در حالی گزارش تفریغ را قبل از موعد قانونی به مجلس ارائه می‌دهد که پیش از این گزارش‌ها آذرماه به خانه ملت ارسال می‌شد، بنابراین انجام زودهنگام این اقدام، گامی مهم در راستای تحول و چابکی نهاد نظارتی مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود.

ارائه گزارش‌های به موقع و چابک توسط دیوان محاسبات با تعریف مقام معظم رهبری هم رو به رو شد. ۴ خرداد سال جاری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی با تمجید از چابکی و گزارش‌های به‌موقع دیوان محاسبات در چند سال اخیر، خاطرنشان کردند: اخیراً دیوان محاسبات، بررسی بودجه بعضی از شرکت‌های دولتی را نیز آغاز کرده است که اگر آن را به همه شرکت‌های دولتی تعمیم دهد از جمله امتیازات این مجلس خواهد بود.

تقدیر چهره‌های سیاسی و اقتصادی از عملکرد دیوان محاسبات

علاوه بر این، اقدام اخیر دیوان محاسبات مبنی بر ارائه گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۰ با استقبال تعدادی از نمایندگان مجلس، کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران سیاسی نیز مواجه شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

«سمیه رفیعی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در حساب کاربری خود در توئیتر در رابطه با عملکرد دیوان محاسبات کشور، نوشت: دقت کنید فقط یک جابجایی تاریخ رخ نداده است. اتفاق مهمی است که برکات زیادی هم دارد.

وی تاکید کرد: بودجه‌نویسی وقتی غیر تورمی، غیر انتزاعی و مطابق با واقعیات جامعه می‌شود که به روز ترین گزارش‌ها از نحوه هزینه کرد منابع کشور را داشته باشیم.

«روح‌الله متفکرآزاد» نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی هم در حساب کاربری خود در توئیتر درباره اهمیت ارائه زودهنگام گزارش تفریغ، نوشت: ارائه گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۰ شش ماه قبل از موعد فرصت مناسبی در اختیار نمایندگان مجلس و دولتمردان برای برنامه‌ریزی‌های مناسب در بودجه سال آتی می‌دهد.

وی با بیان اینکه «اظهارنظر در خصوص محتوای گزارش را به بعد از قرائت گزارش موکول می‌کنم»، به مدیران و کارکنان خدوم دیوان محاسبات کشور خداقوت گفت.

همچنین «عبدالرضا داوری» کارشناس سیاسی و مسائل رسانه‌ای نیز نوشت: اهمیت کار بزرگ دیوان محاسبات برای تفریغ به هنگام بودجه را شاید فقط بتوان با اقدامات اصلاحی دکتر آرتور میلسپو طی یک صد سال تاریخ بودجه‌ریزی دولت مدرن در ایران همسنگ دانست.

وی اظهار کرد: اینک مهرداد بذرپاش نشان داد که در جوانی هم می‌توان بدون هیاهو و تبلیغات، اقدامات علمی و بنیادی را سامان داد.

شاهد تحول در دیوان محاسبات هستیم

«سید یاسر جبرئیلی» رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام دیگر کنشگری شناخته می‌شود که درباره این اقدام چابک دیوان محاسبات کشور، گفت: وقتی مجلس در آستانه رأی‌گیری برای دیوان محاسبات بود، با شناختی که از مهرداد بذرپاش داشتم، مطمئن بودم که می‌تواند در دیوان محاسبات تحول ایجاد کند و اوست که باید منتخب مجلس باشد. به حمدالله امروز شاهد این تحول هستیم. به او و همکارانش خداقوت عرض می‌کنیم.

علاوه بر این، «امیر سیاح» کارشناس مسائل اقتصادی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: ارائه تفریغ دو ماهه بودجه ۱۴۰۱ در تیرماه ۱۴۰۱ از کارهای ارزشمند است که آدم را به آینده سیاستگذاری در ایران امیدوار می‌کند.

وی تاکید کرد: این به شرطی است که مجلس واقعاً مجلس باشد و بدون حب و بغض در عملکرد مالی دستگاه‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های دولتی نظارت کند.

«سید نظام‌الدین موسوی» سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز نوشت: دیوان محاسبات به عنوان بازی نظارتی مهم مجلس در دوره جدید انصافاً کارآمد ظاهر شده است و به همین دلیل نیز عملکرد آن مورد تحسین رهبر انقلاب قرار گرفت.

رکورد جدید در نهاد نظارتی مجلس

وی عنوان کرد: حالا ارائه ۶ ماه پیش از موعد گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۰ رکورد جدیدی برای دیوان است که در تدوین بودجه جدید به دولت و مجلس کمک بسیار خواهد کرد.

«احمد نادری» عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: اقدامات تحولی دیوان محاسبات در دوره جدید و ریاست مهرداد بذرپاش که آخرین آن گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۰، شش ماه قبل از موعد قانونی است، نشان داد که تعاریف رهبر حکیم انقلاب از این نهاد و مدیریت آن بی دلیل نبوده است.

همچنین «سید محسن دهنوی» عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به خدمات و زحمات کارکنان دیوان محاسبات کشور، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: تلاش‌های بی وقفه کارشناسان دیوان محاسبات راهبری آقای بذرپاش منجر به نقش‌آفرینی مؤثر این نهاد نظارتی شده است.

وی افزود: انجام امور بر اساس روش‌های علمی و پرهیز از سیاسی بازی، دیوان محاسبات را به جایگاه واقعی خود برگردانده تا مجلس بتواند نقش نظارتی خود را بهتر ایفا کند.

بازوی نظارتی مجلس قوی شده است

«احسان ارکانی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تقدیر از فعالیت‌های دیوان محاسبات، گفت: نظارت همزمان بر بودجه ۱۴۰۱ و ارائه گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۰ در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مجلس از افتخارات مجلس یازدهم و رئیس، مدیران و کارکنان دیوان محاسبات است و عامل اصلی در جلوگیری از انحراف بودجه و تخلف از قانون خواهد بود.

وی تأکید کرد: بازوی نظارتی مجلس چالاک‌تر و قوی‌تر از همیشه شده است.

«مجتبی رضاخواه» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی می‌گوید: از مهمترین اثرات ارائه زودهنگام گزارش‌های تفریغ ارتقای بهره وری و اثربخش کردن تصمیمات قانون‌گذاران است.

وی افزود: دیوان محاسبات با ارائه ۶ ماه زودتر از موعد تفریغ ۱۴۰۰، گام اساسی در این زمینه برداشته است.

همچنین «محسن علیزاده» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرمودند دیوان محاسبات در سال‌های اخیر، چابک، فعال و خوب شده است.

وی تصریح کرد: این یعنی مهرداد بذرپاش در هر جایگاهی که قرار گرفته منشأ تحول بوده است. برای این دوست پرافتخار و انقلابی در دیوان محاسبات آرزوی سربلندی و موفقیت بیشتر می‌کنم.

«محسن زنگنه» نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی، دیگر نماینده‌ای است که پیرامون گزارش زود هنگام تفریغ بودچه واکنش نشان داد و گفت: تفریغ بودجه؛ نماگری قابل اعتماد برای سنجش کیفیت بودجه ریزی، اثربخشی تبصره‌ها، نحوه تخصیص و اجرای قانون بودجه و نیز میزان واقعی بودن ارقام بودجه است.

وی تأکید کرد: تعجیل قابل تحسین دیوان در ارائه تفریغ بودجه ۱۴۰۰ قدمی سترگ است. در عارضه یابی نظام بودجه ریزی و اصلاحات ساختاری آن توسط مجلس.

«میثم مهدیار» محقق و پژوهشگر اجتماعی هم گفت: اقدامات بذرپاش در دیوان محاسبات واقعاً به نسبت قبل تحول جدی در حسابرسی بودجه ایجاد کرده است. این سرعت در گزارش تفریغ بودجه امکان عملیاتی شدن بودجه را می‌دهد.

وی می‌گوید: امید است این اقدام در دیوان، شخصی نباشد و طوری نهادینه شود که هر تابستان به جای گزارش ۲-۳ سال قبل خبر خوش تفریغ سال قبل را بشنویم.

لزوم استمرار تحول و چابکی در دیوان محاسبات

به هرحال، کارشناسان و سیاستمداران مختلف نسبت به اقدام اخیر دیوان محاسبات کشور و پویایی این نهاد نظارتی در جهت ارائه گزارش تفریغ سال ۱۴۰۰ ابراز امیدواری کرده‌اند که این گام بتواند در برنامه‌ریزی سال آینده کارآمد باشد و همچنین این روند در دیوان محاسبات ادامه پیدا کند.

با توجه به تحرکات و پویایی دیوان محاسبات در مجلس یازدهم که نشان از گشایش فصل جدید در این نهاد نظارتی است، انتظار می‌رود همین پویایی، چابکی و گزارش‌های به موقع استمرار پیدا کند تا نظارت قوه مقننه که از مهمترین وظایف این قوه به حساب می‌آیید با قوت اعمال شود.

فیسبوک
واتساپ
توئیتر
لینکدین
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *