جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ویرایش محتوا
احمد نادری

دانشیار مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

دسته بندی ها
مشارکت با ما
مشارکت
طرح ها و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

«مافیای کنکور» خود را به «آموزش و پرورش» سوق می‌دهد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: «مافیای کنکور» می‌خواهد خود را به «مافیای آموزش و پرورش» و «مافیای معدل» سوق و تسری دهد.

احمد نادری عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با علت حواشی ایجاد شده مبنی بر تقلب گسترده در کنکور کارشناسی و ابهام در تأیید سلامت برگزاری آن گفت: پیش از آنکه درباره آنچه در کنکور سال ۱۴۰۱ اتفاق است صحبت کنم باید بگویم که در حال حاضر دعوایی با شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره یک مصوبه اخیر است که قرار بود ابلاغ نشود.

وی در پاسخ به این سوال که علت مخالفت شما و برخی کارشناسان با این مصوبه چیست؟ گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانون‌گذاری ندارد و قانونگذاری طبق قانون بر عهده مجلس است. هیچ جای دنیا در نظامی که رئیس‌جمهور و پارلمان از طریق رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شوند، اختیار قانون‌گذاری را به رئیس‌جمهور نمی‌دهند! اینکه ریاست‌، قانونگذار باشد، غلط است. شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانون‌گذاری ندارد. قانون‌گذاری برای مجلس است.

نادری با تأکید بر اینکه مصوبه اخیر یک فاجعه آموزشی است و یک دهه بعد از ابلاغ، تبعات ناعدالتی آن را خواهیم دید، عنوان کرد: اولین انحراف تاریخ جمهوری اسلامی، زمان هاشمی رفسنجانی بود. اگر این مصوبه در دولت رئیسی ابلاغ شود، دومین انحراف تاریخی در جمهوری اسلامی اتفاق می‌افتد.

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: این مصوبه، نظام آموزشی را به عاملی برای طبقاتی شدن جامعه تبدیل می‌کند، در واقع جامعه را طبقاتی‌تر می‌کند و امکان صعود را از طبقه محروم خواهد گرفت. فردای کشور در دست بچه‌های ما خواهد بود که به قدرت یا ثروت دسترسی داریم. کسی از جنوب کرمان نمی‌تواند در دانشگاه‌های تهران درس بخواند و در ساختار قدرت بیاید. قطعاً جامعه دچار کاستی خواهد شد.

وی تأکید کرد: ابلاغ و اجرای این مصوبه دومین انحراف تاریخی جمهوری اسلامی را در رقم می‌زند. این موضوع را بارها گفتم و در برنامه زنده تلویزیونی هم عنوان کردم.

نادری در پاسخ به این سوال که آیا مجلس، گزارش تیم ویژه رئیس‌جمهور برای بررسی سلامت کنکور را می‌پذیرد؟ اظهار کرد: مجلس به ما وظیفه تحقیق و تفحص از سازمان سنجش را محول کرده است. شاید هیچ‌کس به اندازه من و تعداد محدود دیگری، از تخلفات سازمان سنجش در این چند سال مطلع نباشد. باید بگویم تقلب‌ها در سال‌های قبل بیشتر بود، اما چه اتفاقی افتاده که امسال اخبار تقلب تا این حد پررنگ شد؟ علت، زمینه‌سازی برای اجرای مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: این مصوبه، مافیای کنکور را به مافیای آموزش و پرورش منتقل می‌کند. شعارش هم این است که «آموزش و پرورش را سراسر مافیا کنیم». مافیای کنکور برای اینکه این طرح تصویب شود و سلطه خود را به آموزش و پرورش نیز بکشاند، روش‌های خود را لو می‌دهد تا کنکور ذیل هجمه برود و این طرح با فشارهای اجتماعی مواجه و نهایتاً اجرا شود.

وی اضافه کرد: مردم باید بدانند، تخلفات در کنکور سال گذشته بسیار بیشتر بود. امسال فردی در ریش خود «اسکنر» کار گذاشته بود، سال گذشته هم چنین موردی وجود داشت. یعنی روش‌های تقلب کنکور ۱۴۰۱، سال گذشته هم وجود داشت؛ اما چرا لو نرفت؟ مافیای کنکور خودش این مسائل را لو داد تا فشار بیاورد و مصوبه مذکور را اجرایی کند.

نادری ادامه داد: از طرف دیگر روزنامه‌های اصلاح‌طلب و مسئولان قبلی وزارت علوم و سازمان سنجش نیز موضوع را دنبال می‌کنند. «روزنامه اطلاعات» دو روز قبل از کنکور روی این موضوع کار کرد که با فشار نمایندگان مجلس تعداد زیادی از متقلبان وارد دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی شدند. آغاز این ماجرا، با این روزنامه بود و کم کم، با یک شیب نرم بحث تقلب در کنکور را بالاتر آوردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تأکید کرد: انکار نمی‌کنم؛ تقلب اتفاق افتاده و جدی هم بوده است؛ اما می‌گویم سال‌های قبل هم بوده و حتی تقلب بیشتری اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل محرمانه است و نمی‌توانم بیان کنم، گفت: بدانید که پشت پررنگ کردن تقلب کنکور امسال، یک دستور کار سیاسی و اقتصادی از سوی گروهی خاص است. سیاسی از این نظر که بحث ضربه زدن به دولت رئیسی در میان است و اقتصادی از آن نظر که «مافیای کنکور» می‌خواهد خود را به «مافیای آموزش و پرورش» و «مافیای معدل» سوق و تسری دهد.

نادری در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین در موضوعات اخیر سلامت کنکور مطرح نبود. من تخلفات را نفی نمی‌کنم؛ اما بله! مسئله چیز دیگری بود.

فیسبوک
واتساپ
توئیتر
لینکدین
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *