جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ویرایش محتوا
احمد نادری

دانشیار مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

دسته بندی ها
مشارکت با ما
مشارکت
طرح ها و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

صهیونیسم، خوانشی استعماری از دین یهود است

احمد نادری دانشیار مردم‌شناسی دانشگاه تهران و عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی جمعه‌شب با حضور در برنامه به افق فلسطین به تحلیل و بررسی اتفاقات اخیر در غزه و نبرد تمدنی اسرائیل و فلسطین پرداخت.

وی با بیان اینکه صهیونیسم، خوانشی استعماری از دین یهود است، و مبتنی بر مؤلفه «خود و دیگری» است که موجب شده تفکر اصلی آنها، برتری قوم یهود و ضرورت تبعیت دیگر انسان‌ها از آنها باشد گفت: براین‌اساس شاهد نوعی انسان‌زدایی از فلسطینی‌ها هستیم و این مسئله یک پروژه اصلی در تمام دولت‌های صهیونیستی بوده است.

نادری تصریح کرد: صهیونیست‌ها عقیده ندارند که کودکان را می‌کشند، بلکه آنها به‌خاطر تصویرسازی خودشان، می‌گویند؛ چون اینها در آینده تروریست خواهند شد، صرفاً ما زودتر آنها را می‌کشیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی حتی نمی‌گوید ما با فلسطین در حال جنگ هستیم، بلکه طرف مقابل خود را «حماس» معرفی می‌کند که آنان را گروهی شبیه داعش که نه ملیت دارد و نه هویت جا بزند خاطرنشان کرد: حتی امانوئل مکرون به این مسئله دامن زده و می‌گوید همان‌طور که همراهی کردیم تا داعش از بین برود، باید هیولای حماس را نابود کنیم.

به گفته او، نسل ششم و هفتم فلسطینی‌ها که برخی از آنها در اروپا هم زندگی می‌کنند، همچنان خود را فلسطینی می‌دانند و در واقع هویت خود را فراموش نکرده‌اند.

نادری اضافه کرد: تمدن غرب با تمام وجود به جنگ با تمدن اسلامی آمده و حالا، فلسطینی‌ها که با سیستم حافظه جمعی در حال بازتولید هویتی خود هستند و هم‌ذات‌پنداری همه مسلمانان را هم با خود دارند، در واقع نماینده دنیای اسلام در این نبرد بزرگ محسوب می‌شوند. انسان مقاوم فلسطینی، ذیل محور مقاومت در مقابل تمدن غربی کنشگری می‌کند و البته آینده از آن او و تمدن اسلامی است.

*فرق بین صهیونیسم سکولار و صهیونیسم کلاسیک

این استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: صهیونیسم سکولار بیشتر روی عناصر غیریهودی تکیه می‌کند؛ ولی صهیونیسم مذهبی روی عناصر فرهنگی و روی یهودیت به معنای یک دین تأکید دارد؛ ولی همه آنها در مجموع با هم هستند؛ اما صهیونیسم کلاسیک عقیده دارد تا ظهور یهودا اساساً تجمعی در سرزمین شام و فلسطین وجود نخواهد داشت.

*اسطوره‌سازی برای ساخت دولت – ملت اسرائیل

نادری افزود: ساخت یک دولت – ملت، نیازمند ارکان اسطوره‌ای هم هست که در مورد دولت جعلی اسرائیل، دو نوع اسطوره از اعماق تاریخ بیرون کشیده شده؛ نخست مربوط به قوم برگزیده و ملت رانده شده از ارض موعود و دومی، مسئله هولوکاست؛ تنها زبان مرده دنیا که برای ساخت دولت – ملت صهیونیستی مجدداً احیا شد، همین زبان عبری است.

این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه برخی عقیده دارند اسرائیل به پایان رسیده است گفت: البته به این معنا که چفت و بستی که می‌خواستند برای ساخت یک دولت به آن بدهند، به نتیجه نرسیده است.

فیسبوک
واتساپ
توئیتر
لینکدین
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *