جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ویرایش محتوا
احمد نادری

دانشیار مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

دسته بندی ها
مشارکت با ما
مشارکت
طرح ها و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

حاشیه نشینی تابع نظام بازار، مسکن و نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی است/ضرورت اولویت مواجهه با حاشیه‌نشینی در برنامه هفتم

احمد نادری رییس فراکسیون مقابله با آسیب‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حاشیه‌نشینی را از مسائل مهم در کلانشهرها دانست و گفت: مسئله حاشیه نشینی به واسطه دامنه اثرگذاری و سطوح تاثیرپذیری آن در منظومه مسائل و آسیب‌های اجتماعی از درجه بالای اهمیت و اولویت برخودار است.

وی با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی فرابخشی برای مواجهه با این مسأله افزود: مدیریت این پدیده در چارچوب برنامه‌های بخشی و حوزه ای نمی‌گنجد. کنترل و کاهش پدیده حاشیه نشینی در گرو اتخاذ برنامه های فرابخشی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با توضیح اینکه ایجاد مسائل و آسیب‌های اجتماعی به نوعی با موضوعات اقتصادی پیوند دارد، ادامه داد:  مسئله حاشیه نشینی به شدت تابع نظام بازار، مسکن و نابرابری های اجتماعی و اقتصادی است.

نادری نوسانات ارزی، تورم و گرانی‌های اخیر و مهاجرت های بی رویه به کلان شهرها موید وابستگی پدیده حاشیه نشینی به عرصه هایی دانست که در مدار برنامه های کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی قرار نمی گیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به ضرورت توجه به مسائل و آسیب‌های اجتماعی در  تدوین برنامه هفتم، رفع چالش‌های اجتماعی را نیازمند سیاست‌گذاری بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت عنوان کرد و گفت: ضروری است در قانون برنامه هفتم توسعه مسئله حاشیه نشینی را به عنوان یک مسئله اولویت دار ببینیم

وی مسأله حاشیه‌نشینی را زمینه‌ای برای شکل‌گیری و بروز انواع آسیب‌ها و بحران‌های اجتماعی بیان کرد؛ همچنین رفع مسأله حاشیه‌نشینی به عنوان یک مسأله اجتماعی مستلزم هماهنگی و برنامه‌ریزی همه دستگاه‌ها و نهادها به ویژه دولت است.

رییس فراکسیون مقابله با آسیب‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ضرورت دارد دولت در تدوین لایحه برنامه هفتم توسعه‌ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به ابعاد گسترده این موضوع توجه و برای رفع آن برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کند.

فیسبوک
واتساپ
توئیتر
لینکدین
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *