جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ویرایش محتوا
احمد نادری

دانشیار مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

دسته بندی ها
مشارکت با ما
مشارکت
طرح ها و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

بحران بازتولید، مسئله حکمرانی و ایجاد فرصت‌های برابر در جامعه، دغدغه اصلی جریان جماران است

احمد نادری بحران بازتولید، مسئله حکمرانی و ایجاد فرصت‌های برابر در جامعه را دغدغه اصلی جریان جماران دانست.

احمد نادری، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و دبیرکل جریان جماران در گفتگو با ایسنا، از چرایی شکل‌گیری تا اهداف و دغدغه‌های جریان مردمی جماران را تشریح کرد.

اجازه بدهید کمی صریح و نامتعارف مصاحبه را شروع کنم. جماران چیست؟ حزب؟ گروه؟ گعده است؟ یا جمعی از یاران یک شخصیت سیاسی؟

من هم صریح و نامتعارف پاسخ شما را می دهم جماران یک جریان فراگیر از جوانان نخبه ایران زمین است که دل در گرو آرمان های بلند انقلاب اسلامی همچون آزادی، عدالت، معنویت و از همه مهم تر پیشرفت دارد. جماران جایی است برای هر آن کسی که دغدغه قوی شدن ایران را دارد با هویت دینی و اسلامی. در نتیجه ما ممکن است در حال حاضر و در واقعیت  شبیه یک گروه سیاسی عمل کنیم اما غایت نهایی ما تبدیل شدن به یک جریان گفتمانی فعال و موثر است.

مسئله و دلیل اصلی شکل گیری جماران چه بوده است؟

از اواخر سال ۱۳۹۵ که این گروه از جوانان نخبه و دغدغه‌مند، جریان جماران را تشکیل دادند، یکی از دغدغه‌های اصلی این جریان مسئله «بحران بازتولید» در جمهوری اسلامی بود، در دهه چهارم انقلاب که شاهد این مسئله بودیم که گروهی از نسل اولی ها و نسل دومی های انقلاب (که منشاء اثرات مهمی هم در تاریخ کشور بودند) چنبره بر مناصب قدرت و جایگاه‌های مدیریتی کشور زده و با یک رویکرد کاملا قدیمی و بعضا غیرعلمی و درکی قدیمی شده از مسئله حکمرانی، سعی در مواجهه با مسائل نوظهور در عصر پست مدرن داشتند و از آنجا که این عزیزان درک کمتری از الزامات عصر جدید داشته و دارند، نحوه نگرش و عمل آنان منجر به چیزی جز ایجاد مسئله بحران بازتولید نشده است. از این رو شاید مهمترین دغدغه جماران از بدو شکل‌گیری همین مسئله بحران بازتولید است؛ چیزی که می‌توان در یک صورت بندی دیگر آن را مسئله «بحران حکمرانی» نامید.

ما اکنون در گام دوم انقلاب اسلامی نیازمند بهبود نظام حکمرانی هستیم، به این معنا که با وقوع شرایط جدید در عصر اطلاعات و ظهور جامعه شبکه‌ای و تحول جمعیتی کشور و جهان با ظهور نسل جدید (نسل Z ) شاهد یک انسان جدید با سویه‌های جهانی متفاوت هستیم و طبیعتا این انسان جدید مسائل خاص خود را داشته که نیازمند پاسخ‌های متناسب و به روز در عرصه سیاست‌گذاری و حکمرانی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و بین‌المللی است.

جماران در پی چاره اندیشی برای این دست از مسائل است و از این رو می‌توان گفت که به‌دنبال یک مدل حکمرانی متفاوت در عرصه‌های مختلف است.

اگر بخواهید در یک جمله شعار جماران را به ما بگویید؟

فرصت های زندگی بیشتر و عادلانه‌تر برای همه ایرانیان در ایرانی قدرتمند و اسلامی

تمایزها و شباهت‌های شما با سایر جریان‌های سیاسی چیست؟

جماران چند ویژگی عمده و متمایز دارد؛ اول این که جمع جماران و شورای مرکزی آن متشکل از افراد تحصیلکرده با مدارج علمی بالاست و در نتیجه یک جمع نخبگانی است. دوم اینکه جماران بر خلاف سایر احزاب، جوان گرا و جوان محور است و در مقابل پیرسالاری و پدرخواندگی از جمع جوانان تشکیل شده است. سوم اینکه حرف و گفتار جوانان اجتماعی‌تر است. از یک طرف دل در گرو پیشرفت جامعه ایران و قدرتمندتر شدنش دارد و رویایی که در سر دارد ایران قوی و آباد است و از سوی دیگر دل در گرو زندگی عادلانه و آزاد دارد و در نتیجه در همان حال که برای فرصت‌های بیشتر در جامعه تلاش می کند، برای توزیع عادلانه این فرصت ها نیز دغدغه دارد.

از جهت شباهت جماران در دایره جریان های انقلابی تعریف می شود که تلاش می‌کند در کنار سایر تشکل‌ها و جریان‌ها فعالیت کند. ما در همان حال که بر هویت اسلامی خود تاکید می کنیم و دغدغه آرمان های انقلابی اسلامی داریم می کوشیم تا بخشی از خلاءهای احزاب سیاسی انقلابی را پر کرده و به اصطلاح به جای این که حزب مصرف کننده در جریان انقلابی باشد، حزب تولید کننده قدرت باشد.

علاوه بر این جماران حزب پیشرو است و گفتار و روایتش از دولت، جامعه و مناسبات میان آنها، متناسب با اصل پویایی انقلاب اسلامی و تحولات اجتماعی تحول یافته است.

غیر گفتمانی شما چیست و با چه جریان هایی مرز بندی دارید؟

جماران به دلیل آن که به جریان اصیل انقلاب اسلامی وفادار است، سرمایه داری جهانی و گروه‌ها و باندهای مافیایی قدرت و ثروت را هم در مقایس جهانی و هم ملی دشمن خود و بشریت می داند و این جریان را مهم ترین عامل و مانع پیش روی تحقق اهداف انقلاب اسلامی می داند.

مافیاها چه در مسکن، چه در خودرو و چه آموزش و بهداشت و درمان در مقایس ملی و جهانی عامل اصلی ظلم، استثمار، استعمار و بهره کشی از مردم هستند و کانون و منشا فساد در مقایس ملی و جهانی هستند.

مبارزه اصلی و اساسی ما با همین جریان‌های مافیایی در ساحت‌های مختلف اجتماعی است که تهدید اصلی آزادی‌های مشروع مردم و محدود کننده فرصت های زندگی در جامعه می باشند.

در انتخابات پیش روی مجلس تمرکز و عمل شما چگونه خواهد بود؟

ما در همان حال که با سایر احزاب فعال کشور برای مشارکت فعال و موثر همه آحاد جامعه در انتخابات تلاش می کنیم استراتژی خود را بر دو موضوع جوانان و نخبگان گذاشته ایم و از یک فهرست ملی با این دو ویژگی حمایت خواهیم کرد.

فعالیت ما در همان حال که با همکاری با سایر جریان های همگرا ادامه دارد به صورت خاص و ویژه نیز ادامه خواهد داشت.

فیسبوک
واتساپ
توئیتر
لینکدین
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *